AKO SI PRENAJAŤ LOĎ?

Čoraz viac ľudí sa zamýšľa nad svojou letnou dovolenkou na lodi. Ako si prenajať loď, čo to vlastne znamená a ako to prebieha? Dozviete sa v tomto článku.

Ako si prenajať loď?

Kto ponúka prenájom lodí?

Prenájom lodí ponúkajú sprostredkovateľské spoločnosti ako aj samotní prenajímatelia. Zatiaľ čo sprostredkovatelia nevlastnia lode a iba ich ponúkajú na svojich stránkach, charterové spoločnosti svoje lode vlastnia a aj ceny majú priaznivejšie.

Ak si chcem prenajať loď, musím vlastniť kapitánsky preukaz?

Väčšina charterových spoločností ponúka prenájom lodí spolu s kapitánom, ktorý bude za loď zodpovedný počas celej plavby. Treba však rátať s tým, že celý prenájom sa predraží, pretože za kapitána sa platí doplatok, napr. u nás je príplatok 600 eur na týždeň.

Ako prebieha rezervácia lode?

Keď už máte vybranú loď aj termín, musíte si loď zarezervovať. Vo všeobecnosti sa uzatvára zmluva o krátkodobom prenájme lode, kde sú vypísané všetky podrobnosti a podmienky prenájmu lode.

Na základe tejto zmluvy je vám vystavená zálohová faktúra na 50 % ceny prenájmu. Táto suma musí byť uhradená do určitého dátumu od vystavenia faktúry, táto podmienka by sa mala byť uvedená v zmluve. Výška sumy na úhradu sa môže líšiť v závislosti od podmienok danej charterovej spoločnosti, ktorá si sama určuje podmienky prenájmu lodí.

Po úhrade sumy máte loď zarezervovanú a už sa ďalej neponúka ďalším záujemcom.

Druhá časť sumy prenájmu sa zvyčajne dopláca 30 dní pred začiatkom prenájmu, aj táto podmienka je ustanovená v zmluve o prenájme.

Musím rátať ešte s nejakými ďalšími nákladmi?

Okrem sumy za prenájom lode sa doplácajú ešte ďalšie poplatky, ktoré sa spravidla platia pri preberaní lode. Každá charterová spoločnosť si poplatky určuje sama, zvyčajne sa však platí:

  • turistická taxa (je to suma, ktorá sa odvádza štátu za jednotlivé osoby na lodi – vypočítava sa podľa počtu nocí na lodi),
  • transit log (cena za posteľnú bielizeň, plynovú bombu, atď.),
  • upratovanie

Niektoré charterové spoločnosti nemajú v cene prenájmu lode zahrnutý gumený čln s prídavným motorom, ponúkajú však možnosť doobjednania za určitý príplatok. Taktiež sa medzi poplatkami môže nachádzať suma za internet na lodi, avšak v súčasnosti táto položka býva zahrnutá v cene prenájmu.

Okrem týchto povinných príplatkov je potrebné rátať náklady na státie v marínach, mestských prístavoch alebo bójkach. Taktiež treba brať do úvahy spotrebované palivá.

Platí sa za loď nejaká kaucia?

Áno, pri prenájme lodí sa vždy platí vratná kaucia, z ktorej sú prípadne pokryté náklady, ak dôjde k nejakých poškodeniam lode. Takisto ako pri väčšine položiek, aj túto sumu si určuje každá charterová spoločnosť samostatne. Treba však rátať medzi 1000 až 3000 eur. U nás je vratná kaucia nižšia, 600 eur.

Ako prebieha príchod na loď?

Každá charterová spoločnosť si určuje čas príchodu a odchodu, takzvaný check in a check out. Od určeného času príchodu je možnosť sa nalodiť a aj prebrať loď. Niektoré spoločnosti ponúkajú skorší príchod, táto možnosť je však za príplatok.

Preberanie lode prebieha so zamestnancom charterovej spoločnosti, s ktorým si prejdete jednotlivé časti lode, ich funkčnosť a aj vám vysvetlí jej ovládanie.

Po prebratí lode môžete vyplávať a užiť si váš pobyt.

Ako prebieha odovzdanie lode?

Je zaužívaným zvykom, že lode sa do domovského prístavu (teda tam, kde máte loď odovzdať) vracajú deň pred koncom prenájmu. Niektoré charterové spoločnosti majú určenú aj hodinu, do ktorej sa máte nachádzať v maríne.

Pred príchodom do domovskej maríny je potrebné doplniť palivo, ktoré ste počas plavby spotrebovali (zvyčajne sa loď totiž preberá aj vracia s plnou nádržou). Odporúčame prísť skôr k čerpacej stanici, pretože sú zvyčajne plné a pri niektorých sa čaká aj niekoľko hodín.

Po návrate do domovského prístavu sa loď skontroluje so zamestnancom charterovej spoločnosti a ak je všetko v poriadku, je vám vrátená kaucia v celej výške.

V deň odchodu je potrebné uvoľniť loď do času určeného charterovou spoločnosťou. Niektoré spoločnosti ponúkajú neskorší odchod, táto možnosť je však taktiež ako pri skoršom príchode za príplatok.

Je potrebné si plánovať trasu vopred?

Samozrejme, odporúčame si pozrieť možnosti plavby v okolí a naplánovať si trasu vopred. Pokiaľ už máte premyslenú trasu, zarezervujte si miesta v marínach a mestských prístavoch vopred, pretože je veľmi malá šanca nájsť miesto v hlavnej sezóne. Navyše môžete prísť aj neskôr večer a deň využiť na príjemné kúpanie v zátokách.

Koľko stojí státie v marínach a mestských prístavoch, na bójkach, a kotve?

Cena za noc závisí od dĺžky vašej lode. Státie v marínach je najdrahšie, pre 13-metrovú plachetnicu (čo je napríklad naša Beneteau Oceanis 411) je to približne 100 eur v hlavnej sezóne.

Státie v mestských prístavoch je trocha lacnejšie, pohybuje sa okolo 70 eur na noc v hlavnej sezóne.

Státie na bójke je jednou z lacnejších možností, stojí približne 40 eur na noc.

Najlacnejšou možnosťou je státie na vlastnej kotve. Toto státie je zadarmo, avšak treba si poriadne skontrolovať počasie, pretože cez noc vietor niekedy mení svoj smer, a taktiež aj morské dno, aby kotva držala.

Veríme, že sme odpovedali na všetky vaše otázky, a dúfame, že si vašu dovolenku na lodi užijete. Všetky informácie o našich lodiachcenách, ako aj o kapitánskych kurzoch, ktoré organizujeme, nájdete na našej stránke.